Pobliskie atrakcje

Śnieżka

Śnieżka

Najwyższy szczyt Sudetów (1602 metrów n.p.m.). Na szczycie stoi XVII-wieczna kaplica Św. Wawrzyńca,
który jest patronem przewodników oraz Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW mieszczące się w charakterystycznym budynku w kształcie spodków. Wjazd wyciągiem krzesełkowym po stronie polskiej na Kopę i dalej koło Domu Polskiego wejście trwa około 1h-1,5h w zależności od naszej kondycji. Od strony czeskiej można wjechać na samą Śnieżkę nową kolejką gondolową. Dla wytrawnych turystów polecam wejście od Karpacza Śląską Drogą przez Biały Jar i powrót przez kocioł Łomniczki. Trasa na kilka godzin ale satysfakcja i widoki niezapomniane.

Świątynia Wang – Samotnia

Wang

Kolejną wycieczkę polecam od zobaczenia najsłynniejszej atrakcji Karpacza, czyli Świątyni Wang. Średniowieczna drewniana świątynia powstała na przełomie XII i XIII w. w miejscowości Vang w Norwegii.
Do Karpacza sprowadzona przez hrabinę von Reden w XIX wieku. Stąd w około 1,5 h dotrzemy do pięknie położonego schroniska Samotnia po drodze zaglądając do Domku Myśliwskiego. Schronisko Samotnia położone jest w malowniczym Kotle Małego Stawu z jeziorkiem o głębokości 7 metrów i powierzchni 2,9 ha. Możemy dalej przejść do Kotła Wielkiego Stawu o głębokości dochodzącej do 24 metrów i powierzchni 8,3 ha. Wysokość urwistych skał polodowcowych otaczających kotły dochodzi do 200-250 metrów. Widoki zapierające dech w piersiach. Z Samotni tylko kawałek dzieli nas od drugiego schroniska zwanego Strzechą Akademicką. Nie można nie zobaczyć skały zwanej Słonecznikiem. Widoczna prawie z całej Kotliny Jeleniogórskiej stojąca na wysokości 1423 metry n.p.m. Kolejne fantazyjne skały to Pielgrzymy trzy ogromne granitowe skały o wysokości 25 metrów.

Pałac Łomnica

Pałac Łomnica

Pałac w Łomnicy - barokowy pałac pochodzący z XVII wieku wraz z budynkiem mieszkalnym, tzw. Domem Wdowy usytuowany w północnej części miejscowości, przy rozdzieleniu dróg do Kowar i Wojanowa, około pięć kilometrów od Jeleniej Góry. Pierwsze informacje na temat dóbr w Łomnicy pochodzą z lat 1475–1654. Ówcześnie majątek należał do rodziny Zedlitz. W latach 1654-1737 właścicielami była rodzina Tomagninich, a od III ćwierci XVII w. do roku 1811 do rodziny Metzlów. Łomnickie dobra przechodziły w ręce rodów Flach, von Roth. W roku 1835 Carl Gustaw von Küster kupuje dobra Łomnickie. Wczesnobarokowy dwór wzniesiono około II połowy XVII w. Z tego czasu pochodzi korpus oraz dwa narożne alkierze. W latach 20. XVIII w. w trakcie przebudowy dokonano zmian w wyglądzie elewacji oraz wnętrz. Projekt przebudowany przypisywany jest Martinowi Franzowi z Revala (obecnie Tallinn). Największych zmian w wyglądzie obiektu dokonano w latach 1838-1844. Autorem przebudowy był Albert Tollberg. Zmiany dokonano w zakresie układu pomieszczeń, wzniesiono reprezentacyjną klatkę, wzniesiono nowa kondygnacje, powiększono otwory okienne. Po wojnie do 1977 r. w pałacu znajdowała się szkoła. Opuszczony od końca lat 70. XX w. uległ dewastacji. W 1992 r. pałac zakupiła spółka polsko-niemiecka, po czym rozpoczęto prace remontowe.

Wycieczka w Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie

Wyjeżdżamy z Mysłakowic do Łomnicy. Tylko 5 km dzieli nas od uroczego miejsca Pałacu Łomnica. Reprezentacyjna posiadłość z dwoma pałacami i folwarkiem. Pałac łączy się przez rzekę Bóbr z sąsiednim pałacem w Wojanowie. Pałac w stylu angielskiego neogotyku z obszernym angielskim parkiem ze starymi drzewami. Na drugim końcu wsi odbudowywany pałac Bobrów. Jedziemy dalej wzdłuż rzeki Bóbr do miejscowości Trzcińsko i dojeżdżamy do Przełęczy Karpnickiej. Stamtąd udajemy się pieszo w Góry Sokole. Po drodze mijamy Schronisko Szwajcarka i wchodzimy na Górę Krzyżną. Najwyższy szczyt Gór Sokolich 654 metry n.p.m. z charakterystycznym siedmiometrowym krzyżem żelaznym. Przy krzyżu znajduje się platforma widokowa z której widoczna jest Kotlina Jeleniogórska, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie. Drugie co do wielkości wzniesienie w Górach Sokolich to położony na wysokości 623 m n.p.m. Sokolik. Nagie turnie kilkudziesięciometrowej wysokości są miejscem ćwiczeń skałkowców. Warto udać się do wsi Wieściszowice i dotrzeć stamtąd szlakiem turystycznym na Wielką Kopę. Tutaj atrakcją turystyczną są Kolorowe Jeziorka. Wyrobiska pokopalniane w których zebrana tam woda ze względu na skład chemiczny dna przybiera kolor purpurowy, błękitny i zielony. W drodze powrotnej do Mysłakowic interesujący pałac w Karpnikach.